ZGŁOSZENIE INFORMACJI O NARUSZNIU PRAWA
SYGNALISTA
Sygnalista to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informacje o naruszeniach prawa, które zauważyła w związku ze swoją pracą lub działalnością zawodową.
Do kręgu osób zgłaszających naruszenie zaliczyć można np. pracownika, osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, pracowników tymczasowych, przedsiębiorców, stażystów, praktykantów, osoby fizyczne przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego lub po ich ustaniu.
PRZEDMIOT ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie m. in. może dotyczyć: wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, takich jak korupcja; naruszeń prawa pracy, w tym mobbing i dyskryminacja oraz wszelkich form nadużyć; naruszeń prawa dotyczących: zamówień publicznych; ochrony środowiska; ochrony konsumentów; ochrony prywatności i danych osobowych; wydatkowania śródków publicznych; dofinansowania projektów z funduszy unijnych; bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych; przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
RODZAJE ZGŁOSZEŃ
Sygnalista może dokonać zgłoszenia wewnętrznego, zgłoszenia zewnętrznego oraz pod pewnymi warunkami określonymi w Ustawie z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928) zwana dalej Ustawą – ujawnienia publicznego.
- Wewnętrzne zgłoszenia, czyli obsługiwane przez MPEC Sp. z o.o. tj. przez osoby upoważnione przez pracodawcę do obsługi takich zgłoszeń – Zespół ds. naruszeń prawa, który pracuje na podstawie wewnętrznie przyjętej procedurze zgłoszeń.
- Zewnętrzne zgłoszenia - przyjmowaniem zgłoszeń zewnętrznych zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich albo organ publiczny.
- Ujawnienie publiczne, dokonanie tej formy zgłoszenia podlega przewidzianym w Ustawie zasadom. Oznacza to, że sygnalista będzie objęty ochroną jedynie w sytuacji, gdy ujawnienie publiczne spełnia przesłanki z art. 51 Ustawy.
W MPEC Sp. z o.o. można przekazywać informacje o naruszeniu prawa w postaci elektronicznej, tj. za pomocą poczty elektronicznej, na adres e-mail:
Zgodnie z przepisami Ustawy, Zarząd MPEC Sp. z o.o. wprowadził dokument pt. „Sygnalista - Procedura zgłaszania informacji o naruszeniu prawa i podejmowaniu działań następczych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Dębicy” (dalej zwana Procedurą) oraz w celu zapewnienia należytego wdrożenia i realizacji przepisów Procedury powołał Zespół ds. naruszeń prawa .
ZGŁOSZENIE WEWNĘTRZNE
Zgłoszenie wewnętrzne, musi zawierać informacje takie jak określone w załączniku nr 2 Procedury tj. co najmniej:
- Dane sygnalisty (imię i nazwisko, stanowisko, adres do kontaktu).
- Dane poszkodowanych, świadków.
- Dane osoby, której działania lub zaniechania są przedmiotem zgłoszenia (imię, nazwisko, stanowisko).
- Informacje o naruszeniu prawa, opis nieprawidłowości wraz z okolicznościami ich zajścia oraz datami.
- Wskazanie przez sygnalistę wszelkich dowodów i informacji, jakimi dysponuje, które mogą okazać się pomocne w procesie rozpatrywania zgłoszenia.
- Data i podpis sygnalisty.
Zgłoszenia anonimowe pozostawia się bez rozpatrzenia
OCHRONA SYGNALISTÓW
Ochrona sygnalisty rozpoczyna się od chwili dokonania zgłoszenia bądź ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa. Ustawa szczegółowo określa mechanizmy ochrony tych osób, w tym zakaz podejmowania jakichkolwiek działań odwetowych, które mogłyby wpływać negatywnie na warunki zatrudnienia, postępowanie karne, cywilne lub administracyjne, dyskryminację, mobbing, czy inne formy niesprawiedliwego traktowania z powodu zgłoszenia naruszenia prawa.
Ochrona przed działaniami odwetowymi jest zapewniona nie tylko bezpośrednio sygnalistom, ale również:
Osobie pomagająca w dokonaniu zgłoszenia – osobie fizycznej, która pomaga sygnaliście w zgłoszeniu lub ujawnieniu publicznym w kontekście związanym z pracą i której pomoc nie powinna zostać ujawniona.
Osobie powiązana z sygnalistą – osobie fizycznej, która może doświadczyć działań odwetowych w związku ze zgłoszeniem dokonanym przez sygnalistę. Może obejmować współpracowników, członków rodziny sygnalisty lub innych, którzy mogą być narażeni na negatywne konsekwencje z powodu ich związku z sygnalistą.
Pliki do pobrania:
- Sygnalista – Procedura zgłaszania informacji o naruszeniu prawa i podejmowaniu działań następczych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Dębicy.
- Zgłoszenie naruszenia prawa – FORMULARZ
- Klauzula informacyjna
Źródło:
Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 (Dz. U. 2024 poz. 928).